Going Amish

Every 6 months or so we take a 2 hour drive to Columbus, NJ where we visit the Columbus Flea Market which houses not only a flea market but an Amish Market and Farmers Market.

708f5a09755abc087f8ffdd353f068c8

You might ask why we choose to take such a long trip just to visit this particular flea market and here is why.

Today’s Amish / Farmer’s Market deal turn-out included the following:

  • 15lbs of white sugar
  • 2.5lbs couscous
  • small container of dry cilantro
  • 5 bananas
  • 15lbs of raw sugar
  • 10lbs of white flour
  • 3lbs of long grain rice
  • 8lbs of sea salt
  • 1/2lbs of fresh ginger
  • 1 head of lettuce
  • 2 pomegranates
  • 7 tri colored peppers
  • 1/2lb of lemon snap cookies
  • 1/2lb of brownies
  • 1/2lb of raisins
  • 1/2lbs of dry mangos
  • 19 mini pears
  • 18 fresh baked rollsum
  • 1 bunch of green onions
  • 10 zucchini

All of these totaled rounded up to $80.  that’s it just $80 I can get 1/2 of these items at the grocery store and easily pay over $80.  This usually last us 6 months mainly because I share it with my mother or end up doing intensive baking with the flour and white sugars and so it will take approximately 6 months for us to get through all of this.  The veggies are frozen and some of the herbs will end up on the dryer, and my vegetarian daughter usually consumes the fruit in days.

10383957_10205771169575354_308619671283112996_n

This is us carrying 1/2 our stash the hubby schlepped around with the other 2 baskets.

You probably think these people are nuts traveling that far for a few dry goods.  However, let’s think about this here first off Columbus, NJ is all and I mean ALL farmland.  Which means that fruit you are buying at $3 a bushel came from someones back yard.  Secondly let’s look at the price of Raw Sugar, I priced it on Amazon and it cost approximately $16 for 6lbs of raw sugar, 6lbs at the Amish Market cost you approximately $6. that’s a $10 savings.  Here is another example a 2lbs bag of organic flour cost $2.99 at the local stop and shop, the Amish Market $2.99 for 5lbs.   Fresh zuchinni which we eat at home like it’s going out of style cost $1.50 each, the Amish Market 10 for $3.00.

And what’s best is with gas prices so low it only turned out to be a $33.00 gas trip in total.

10424306_907545435946935_339784541608065920_n

Yes that does say $1.85 for gas.  Of course while we are there we usually will hit the antique mall that adjacent to the flea market and today we found a great restaurant called Charley’s Other Brother.

1609601_10205771745629755_1531247331492968988_n

The food was amazing the service was good and this is now are go to place when we travel there.

Needless to say you don’t have to travel that far for deals but sometimes going to multiple markets and shops to get the best produce and products at the best cost can turn out to be a blessing.  So I suggest if you are ever inclined you go check out the Columbus Flea Market off of route 206 in Columbus, NJ.

Advertisements

2 thoughts on “Going Amish

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s